Unutulan Windows Şifresini Sıfırlamak

1
141

Bazı zamanlar şifrenizi değiştirmeniz gerekebilir. Ya da hatırlayamadığınız zamanlar olabilir. Böyle bir durumda kurtarma anahtarınız yok ve 2.bir admin hesabınızda yok ise bu durum biraz sancılı geçebilir. 

Bugün sizlere bu yöntemin en yalın halini anlatacağım. Kod işleriyle uğraşmadan, direkt olarak “LiveCD” adını verdiğimiz Windows şifre sıfırlama programı üzerinden bu işlemi gerçekleştireceğiz.

Bu yöntemde kullanacağımız LiveCD’i ben oluşturmadım fakat içine ufak bir program entegre ettim. Bu sayede içindeki program aracılığıyla Unutulan Windows Şifremizi sıfırlayabileceğiz. Daha önce anlattığım “Unutulan Windows Server Şifresini Sıfırlama” yazımı da inceleyebilirsiniz. Lafı daha fazla uzatmadan adımlara geçelim.

Gereksinimler
1- Live CD
2- ISO Dosyasını USB yazma

Yukarıdaki gereksinimler kısmından “LiveCD”imizi ve içerisinde bulunan ISO to USB programını indirelim. Windows şifre sıfırlama işlemine başlamak için ISO dosyamızı ISO to USB programı ile Flash Diske yazalım. Yazma işlemi bittikten sonra bilgisayarımızı, hazırladığımız Flash Disk üzerinden boot edelim.

Flash Disk Üzerinden Boot Edildi.

Boot işlemi tamamlandıktan sonra, masaüstümüz açılıyor. Burada sırasıyla aşağıdaki adımları takip ediyoruz.
1-Bilgisayarımı açıyoruz
2-CD sürücüsünün içine girip “Programs->NTPWEdit version 0.6 
3-Ulaştığınız klasörde, Windows İşletim Sistemine uygun sürümü açıyoruz.

Uygulamayı açtıktan sonra Gözat (…) kısmından işletim sisteminin yüklü olduğu sürücüye girip şu yolu takip ediyoruz ” C:\Windows\System32\config”
klasörü içindeki SAM dosyasını seçiyoruz ve sıfırlamak istediğimiz kullanıcılar listeleniyor.

Not: Ben bu yazımda LiveCD'i Sanal Makine üzerinden çalıştırdım. Bu yüzden sabit disk alanları bende görünmemektedir.

Şifresini sıfırlamak istediğimiz kullanıcıyı seçip “Change Password” tıklıyoruz ve yeni şifremizi girip “Save Changes” dedikten sonra bilgisayarı yeniden başlatıp denememizi yapıyoruz.

Tüm bu adımlardan sonra başarılı bir şekilde bilgisayarımızın şifresini değiştirmiş olmalıyız. Takıldığınız bir yer olursa “Canlı Sohbet” kısmından lütfen benimle iletişime geçin.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.