Herkese Merhaba,

Bugün sizlere bu yöntemin en yalın halini anlatacağım. Kod işleriyle uğraşmadan, direkt olarak “LiveCD” adını verdiğimiz Windows şifre sıfırlama programı üzerinden bu işlemi gerçekleştireceğiz.

Bu yöntemde kullanacağımız LiveCD’i ben oluşturmadım fakat içine ufak bir program entegre ettim. Bu sayede içindeki program aracılığıyla Unutulan Windows Şifremizi sıfırlayabileceğiz. Daha önce anlattığım “Unutulan Windows Server Şifresini Sıfırlama” yazımı da inceleyebilirsiniz. Lafı daha fazla uzatmadan adımlara geçelim.

Gereksinimler
1- Live CD
2- ISO Dosyasını USB yazma

Yukarıdaki gereksinimler kısmından “LiveCD”imizi indirip Windows şifre sıfırlama ISO dosyamızı bir Flash Diske yazalım. Yazma işlemi bittikten sonra bilgisayarımızı, hazırladığımız Flash Disk üzerinden boot edelim.

Flash Disk Üzerinden Boot Edildi.

Boot işlemi tamamlandıktan sonra, masaüstümüz açılıyor. Burada sırasıyla aşağıdaki adımları takip ediyoruz.
1-Bilgisayarımı açıyoruz
2-CD sürücüsünün içine girip “Programs->NTPWEdit version 0.6
3-Ulaştığınız klasörde, Windows İşletim Sistemine uygun sürümü açıyoruz.

Uygulamayı açtıktan sonra Gözat (…) kısmından işletim sisteminin yüklü olduğu sürücüye girip şu yolu takip ediyoruz “C:\Windows\System32\config” klasörü içerisindeki SAM dosyasını seçiyoruz ve sıfırlamak istediğimiz kullanıcılar listeleniyor.

Not: Ben bu yazımda LiveCD'i Sanal Makine üzerinden çalıştırdım. Bu yüzden sabit disk alanları bende görünmemektedir.

Şifresini sıfırlamak istediğimiz kullanıcıyı seçip “Change Password” tıklıyoruz ve yeni şifremizi girip “Save Changes” dedikten sonra bilgisayarı yeniden başlatıp denememizi yapıyoruz.

Tüm bu adımlardan sonra başarılı bir şekilde bilgisayarımızın şifresini değiştirmiş olmalıyız. Takıldığınız bir yer olursa “Canlı Sohbet” kısmından lütfen benimle iletişime geçin.