WARNING! Your Flash Player may be out of date hatası
ve
Silinmeyen Chrome Eklenti sorunları

Arkadaşlar merhaba.

Bir çok kullanıcının yaşadığı ” WARNING! Your Flash Player may be out of date ” hatasının ve silinmeyen eklenti sorunlarının çözümünü anlatacağım. Son zamanlarda bu sorunu yaşayan bir çok kullanıcı var. Çoğu arkadaşın bilgisayarına bağlanıp sorunu çözdüm çoğuna da anlattım.

Bugün sizlere yaptığım işlemleri anlatacağım ve sizlerin de bu sorundan kurtulmasına yardımcı olacağım.

Her şeyden önce bilgisayarla modemin bağlantısını kesip ” Modemin arkasında ki reset tuşundan modemi sıfırlıyoruz ” daha sonra tekrar kuruyoruz ve modemin varsayılan modem giriş şifresini değiştirmeyi unutmuyoruz. Bilgisayarda ki bu tarama işlemlerini bitirene kadarda modemi bilgisayara bağlamıyoruz.

Aşağıda ki programları denedikten sonra yapılacak adımlara devam ediyoruz.

1- Adwcleaner programını indirip programın üzerine sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştır diyoruz. Açılan programdan tarama yapıyoruz ve çıkan sonuçları temizle diyoruz.
İndir

2 -Sisteminize uygun versiyonu seçip bilgisayarınıza indirin.
http://www.surfright.nl/en/hitmanpro/ 

Herhangi bir kuruluma ihtiyaç duymuyor. Programı açtıktan sonra bizi çok basit bir arayüz karşılıyor. Aşağıdan İleri diyerek işleme devam ediyoruz.

İleri dedikten sonra ” Hayır bu bilgisayarı sadece bir defa taratmak istiyorum ” seçeneğini seçerek taramayı başlatıyoruz. Tarama işlemi bittikten sonra karşımıza ne derecede şüpheli olan dosyalar çıkacaktır ve karşılarında sil yada karantiya taşı gibi seçenkler olacak. Önemli dosyalarınızı yoksay diyerek silme işlemini başlatın.

3 -Malwarebytes virüs programını kuruyoruz. Daha sonra netten bulduğumuz lisans numaraları ile programı tam sürüme geçiriyoruz. Programın ara yüzünden Özel tarama seçeneğine tıklayarak bütün seçenekleri seçip tarama yap diyoruz. Tarama işlemi bittikten sonra karşımıza çıkan bütün virüs ve regedit solucanlarını silip aşağıda ki işlemlerden devam ediyoruz.

İndir

Buradan sonra ki işlemler sadece Google Chrome için anlatılmıştır. Fakat bu Flash player uyarısı Tarayıcılar ile alakalı olmaktan çıkmıştır. Tamamen modemlerde ki güvenlik açıklarından dolayı tüm tarayıcılarda hatta sıfır kurulum yapılmış bilgisayarlarda bile hata verebiliyor. O yüzden tarayıcıların buradaki rolleri pekte önemli değil, ama ben yine de kullandığım tarayıcı için anlatacağım. En azından buradaki yöntem silinmeyen Chrome Eklentileri için çözüm olacaktır.

İlk olarak” C:\Users\kendi kullanıcı adınız\AppData\Local\Google\Chrome\User Data\Default ” klasörüne girip aşağıda göstermiş olduğum klasörlerde ki dosyaları siliyoruz. Bunların dışında Profile 1 Profile 2 gibi klasörlerde olabilir, onların içinde ki dosyaları da siliyoruz, hatta klasörleri de silebilirsiniz.

Aynı şekilde C:\Program Files\Google\Chrome\Application\ klasörünün içinde ki Güncel sürüm numaranız hangisi ise ona girip şu klasörlerin içindekileri siliyoruz.

default_apps
extensions

Son olarak Google Chrome u açıyoruz, Ayarlara girip gelişmiş ayarlar seçeneğinden Tarayıcı ayarlarını sıfırla diyoruz çıkan uyarıya tamam deyip tarayıcıyı kapatıyoruz. Daha sonra tarayıcıyı tekrar açıp Google hesabınızdan çıkış yapıp tekrar tarayıcıyı ayarlarını sıfırla diyoruz ve tarayıcıyı yeniden kapatıyoruz.

Bütün bu işlemlerin sonunda tarayıcımızı açıyoruz ve bu uyarıdan kurtulmuş oluyoruz.

Not1: Google hesabınızla giriş yaptığınızda ” Uygulamalar ve Uzantılar ” kutucuklarını işaretlemeyin. Bu seçenekleri Google Chrome ile senkronlamayınız. En azından format atacağınız zamana kadar 

Not2: Windows 8 baz alınarak anlatılmıştır. Kullandığınız işletim sistemine göre Google Chrome un bulunduğu klasörler değişiklik gösterebilir.

Yukarıda ki işlemlerden farklı olarak birde aşağıda ki adımları uygulayacağız. Şiddetle yapılması önerilir.
Şimdi bütün bu işlemler bir yana, şimdi ki yapacaklarımız ise bambaşka bir olay arkadaşlar.. Normalde yukarıda ki işlemler ile beraber sorun ortadan kalkıyor ama bir zaman sonra tekrar boy gösterebiliyor. Bunun sebebi ise HP nin Simplepass adını verdiği parmak izi okuyucusunun klasörlerine bir dosyanın saklanmış olması.. Bir arkadaşın bilgisayarında uzun uğraşlar sonucunda bu sorunlara çözüm aramaya çalıştım ve bunu sizlerle paylaşmak istedim.Aşağıda ki üzeri seçili olan ” aepeildmfnnehghlknddebgjghlompfe ” uygulama kimliğini regeditte CTRL – F kombinasyonunu kullanarak aratıyoruz. Ayrıca ek olarak ” nmmhkkegccagdldgiimedpiccmgmieda ” bu kimlik numarasını da aratın. Muhtemelen ikiside aynı yerde çıkacaktır.
Karşımıza regeditte böyle bir ekran gelmeli, burada ki bütün uygulama kimliklerini siliyoruz. Hatta orada ki Google u komple de silebilirsiniz.

Daha sonra bilgisayarınız Hp ise Program Files da Hp SimplePass klasörünü bulup üzeri seçili olan dosyayı siliyoruz.

Bütün bu işlemlerden sonra C-Windows-System32-drivers-etc- klasörünün içinde ki dosyaların hepsini siliyoruz.

Son olarak en üstte anlattığım adımları tekrarlayıp Google Chrome un tarayıcı ayarlarını sıfırlayıp bilgisayarı yeniden başlatıyoruz.

ve dns ayarlarını 4.2.2.3 – 4.2.2.2 yapmayı unutmuyoruz..

Bu kadar şeyden sonra ortada bir sorun kalmaması lazım