Merhaba 🙂
Herkesin sıkça yaşadığı ve genelde çözümü her seferinde farklı olan bir sorun ile karşınızdayım.

Gerekli Dosyalar;
Not: İhtiyaç haline göre bütün database engine lar eklenmiştir.
Microsoft Access Database Engine 2007
Microsoft Access Database Engine 2010
Microsoft Access Database Engine 2016

Bugünki sorunumuz, Microsoft Visual Studio 2012 de derlenmiş olan stok transferi programımızın, çalışma esnasında “System.Data.OleDb.OleDbException” hatası vermesi.

Genelde bu sorunun bir çok sebebi olabilir. Bunlardan bazıları;
a) Derlediğiniz programın çalışacağı bilgisayar 32-Bit’dir fakat siz programı 64 bit olarak derlemiş olabilirsiniz.
b) Derlediğiniz program AnyCPU olarak derlenmiştir ve yine bu hatayı alıyor olabilirsiniz.
c) Platformlarınız doğrudur ancak programı çalıştıracağınız bilgisayarda Microsoft Access Database Engine yüklü değildir.

Aynı zamanda, bir çok çözümüde var 🙂 Bunlardan bazıları;
a) Programı çalıştıracağımız Platform x86 yani 32-Bit ise, programı x86 olarak derleyip, aynı zamanda Acces Database Engine programının 32-Bit versiyonunu yüklemeliyiz.
b) Aynı şekilde bilgisayar x64 ise, programımızı x64 olarak derleyip Access Database Engine programının 64-Bit versiyonunu yüklemeliyiz.
c) Access Database Engine programı bilgisayarda mutlaka kurulu olmalıdır.

Soruna sebep verebilecek adımları kontrol edip gerekli düzeltmeleri yaptıysak ve en önemlisi Access Database Engine programını yüklediysek, sorun ortadan kalkmış olmalıdır.

Not: Biz bu sorunumuzu çözerken “Stok Transferi” programını 64 bit olarak derledik ve 64-bit platformda çalıştırdık. Aynı zamanda Microsoft Access Database Engine 2010 programının 64-Bit versiyonunu yükledik.

Access Database Engine 2010 ve diğer sürümlerin setuplarına makalenin en başında “Gerekli Dosyalar” altından ulaşabilirsiniz.