Herkese Merhaba

Bugün bilgisayarlarda yaşanan sorunlardan biraz daha farklı bir konunun çözümünü anlatacağım sizlere 🙂 Öncelikle konunun başında şunu belirtmeliyim, bu işlem Skoda garantisi bitmiş olan araçlarda bakımını kendiniz yapmanız durumunda yapılacak bir işlemdir. Lafı daha fazla uzatmadan işlemlere geçelim.

Aracımızın bakımını yaptık ve bütün işlemleri bitirdik ama ekrandaki Skoda servis bakım uyarısı ve yağ değişimi halen daha duruyor. Bu uyarılardan Yağ Değişimi olanı kendimiz yapabiliyoruz fakat Skoda Kontrol Hemen uyarısını ne yazık ki VAG-COM kablomuz olmadan yapamıyoruz. Ben bu işlemi anlatırken vag-com kablosuna sahip olduğum için işlemi başarıyla tamamladım. Sizlere anlatırken VCDS üzerinden yapılan işlemi de göstereceğim.


Skoda Yağ Değişimi Uyarısını Sıfırlama

Bunun için aracımızın kontağını kapatalım ve aşağıdaki görselde gördüğümüz TRIP tuşuna basılı tutup kontağı açalım.

Ekrana Yağ değişimi sıfırlama uyarısı gelecek, direksiyonda bulunan menu kontrol tuşu ile Tamam diyelim. Direksiyondan yapamaz iseniz TRIP yanındaki butondan onay verin.

Böylelikle Skoda Yağ Değişimi uyarısını resetlemiş olduk. Ama işin can sıkıcı bir yanı daha var. Bir zaman sonra servise gitmemizi söyleyen ve ekranda beliren Kontrol Hemen (Service Now) uyarısı var. Bu uyarıyıda sıfırlayabilmek için VAG-Com kablonuzun olması gerekiyor. Bende olduğu için resetleme işlemini yaptım, nasıl yaptığımı da aşağıda göstereceğim.

Skoda Service Now! (Kontrol Hemen) Uyarısını Sıfırlama
Şimdi anlatacağım ise Skoda Kontrol Hemen Uyarısını sıfırlama olacak. Bunun için yukarıda belirttiğim gibi VAG-Com kablomuzu aracımızın OBD girişine takıyoruz ve VCDS programını çalıştırıp SRI Reset yazan menüye giriyoruz.

Açılan menüde Reset FIX&ESI, North America Seçeneğini seçiyoruz ve aşağıda bulunan Perform SRI butonuna tıklıyoruz.

Resetleme işlemi başladıktan bir süre sonra işlem başarıyla tamamlandığına dair uyarı gelecek. Bu uyarıyı gördükten sonra işlem başarıyla tamamlanmış demektir.

Ayrıca 17 Instruments menüsünde Adaptationa girerek IDE00342-ESI: Resetting ESI kısmından da sıfırlayabilirsiniz.

Bütün bu işlemler başarılı olduktan sonra ekrandaki servis bölümü bu şekilde olmalıdır.