Wilhelm Conrad Röntgen
Alman asıllı, Nobel Fizik Ödülü sahibi fizikçi. Röntgen ışınlarını bulması ile tanınır.

Röntgen Prusya’nın Lennep şehrinde doğdu. Çocukluğu ve ilköğretim yılları Hollanda’da ve İsviçre’de geçti.1865 yılında girdiği Zürih Politeknik’te üniversite eğitimi gördü ve 1868 yılında makine mühendisi olarak mezun oldu.

1869 yılında Zürich Üniversitesi’nden doktorasını aldı. Mezuniyetinin ardından 1876’da Strazbur’da, 1879’da Giessen ve 1888’de Würzburg Julius – Maximilians – Üniversitesi’nde fizik profesörü olarak öğretim görevi yaptı. 1900’de Münih Üniversitesi Fizik kürsüsüne ve yeni Fizik Enstitüsünün yöneticiliğine getirildi.

Karısının ölümünden dört yıl sonra 1923 yılında,I. Dünya Savaşı’nın yarattığı yüksek enflasyon ekonomisi ortamında maddi sıkıntılar içinde Münih’te öldü.

Öğretim üyeliği görevinin yanı sıra araştırmalar da yapmaktaydı. 1885 yılında kutuplanmış bir geçirgen hareketinin, bir akımla aynı manyetik etkileri gösterdiğini açıkladı.

1890’lı yılların ortalarında çoğu araştırmacı gibi o da katot ışın tüplerinde oluşan lüminesans olayını incelemekteydi. “Crookes tüpü” adı verilen içi boş bir cam tüpün içine yerleştirilen iki elektrotdan (anot ve katot) oluşan bir deney düzeneği ile çalışıyordu.

Katottan kopan elektronlar anoda ulaşamadan cama çarparak, floresan adı verilen ışık parlamaları meydana getirmekteydi. 8 Kasım 1895 günü deneyi biraz değiştirip tüpü siyah bir karton ile kapladı ve ışık geçirgenliğini anlayabilmek için odayı karartıp deneyi tekrarladı.

Deney tüpünden 2 metre uzaklıkta baryum platinocyanite sarılı olan kağıtta bir parlama farketti. Deneyi tekrarladı ve her defasında aynı olayı gözlemledi. Bunu mat yüzeyden geçebilen yeni bir ışın olarak tanımladı ve cebirde bilinmeyeni simgeleyen X harfini kullanarak “X ışını” ismini verdi. Daha sonraları bu ışınlar, “Röntgen ışınları” olarak anılmaya başlanmıştır.

Bu buluşundan sonra Röntgen farklı kalınlıktaki malzemelerin ışını farklı şiddette geçirdiğini gözlemledi. Bunu anlamak için fotoğrafsal bir malzeme kullanıyordu. Tarihteki ilk tıbbi X ışını radyografisini de (Röntgen filmi) yine bu deneyleri sırasında gerçekleştirdi ve 28 Aralık 1895 yılında bu önemli keşfini resmi olarak duyurdu. Olayın fiziksel açıklaması 1912 yılına kadar net olarak yapılamasa da, buluş fizik ve tıp alanında büyük heyecan ile karşılandı.

Çoğu bilim adamı bu buluşu modern fizik – modern fiziğin başlangıcı saydı. Amerikalı mucit Pasteur 1898 yılında tıpta fizik tedavide kullanılmak üzere X ışınları üreten bir aygıt geliştirdi.Ama çok miktarda X ışınına maruz kalındığında meydana gelebilecek sağlık sorunlarını kimse farketmedi.

124 Yıl Önce Çekilen İlk Röntgen Filmi

Bugün, röntgen teknolojisi çok yaygın olsa da, ilk keşfedildiğinde tıbbi teknoloji için şaşırtıcı ve radikal bir adımdı. Zira doktorların ve bilim insanlarının, insan vücudunun içini açmadan incelemesini sağladı. Bu da, o dönem için inanılmaz bir ilerleme anlamına geliyordu. 

Tarihin ilk röntgen filmi, 1895 yılında çekildi. Hemen aşağıdaki fotoğrafta da görebileceğiniz üzere, bugünün röntgenleri kadar net bir görünüm sunmuyor; ancak buna rağmen tıp dünyasını değiştiren bu teknolojinin nerede başladığını görmek bir hayli ilginç. 

İnsanlık tarihinin ilk röntgen filmi

Elektromanyetik radyasyonla görüntü yakalamayı keşfeden ilk kişi Alman Fizik Profesörü Wilhelm Röntgen‘di. İndüksiyon bobinden kısmen boşaltılmış bir cam tüpten geçen elektrik ışınlarının yolunu araştıran bilim insanı, insan vücudu dahil olmak üzere tüm nesnelerin ışınlardan etkilenebileceğini keşfetti. Çektiği ilk röntgen, eşinin eliydi. Bir kez daha yukarıdaki fotoğrafa bakarak, eşinin alyansını yüzük parmağında görebilirsiniz.

Wilhelm Röntgen

Röntgen’in keşfedilmesinden bir yıl sonra 1896’da, Glasgow Royal Infirmary’de bir röntgen bölümü kuruldu. Burada doktorlar ilk böbrek taşı röntgenini ve bir kurbağanın bacaklarının hareket halindeki görüntüsünü elde etmeyi başardı. Ayrıca aynı yıl içinde Dr. John Hall-Edwards, röntgenle tanı koyan ilk doktor olarak kayıtlara geçti. 

Kaynak: http://www.kimkimdir.gen.tr/kimkimdir.php?id=4632
https://www.webtekno.com/124-yil-once-cekilen-ilk-rontgen-filmi-h79651.html