Herkese Merhaba,

Bugün Oracle SQL Developer ile ufak bir işim oldu ve söz konusu programı sitesinden indirdim. Kullandığım işletim sistemi Windows 10 Insider Sürümü.

Her şey hazır tamam dedim, Oracle SQL Developer açabilirim artık. Programı çalıştırdım karşılama ekranı geldi ve program açıldı.
Her şey sorunsuz görünüyordu derken, menüler arası veya pencereler arası geçiş yaptığımda nesnelerde bozukluklar meydana geldiğini fark ettim.

İnternette yaptığım uzun bir araştırma sonucunda ulaştığım bazı sitelerde anlatılan adımlar ya eksikti, yada içeriklerdeki görseller bozuktu.
Bende sizlere bu sorunun çözümünü daha anlaşılır bir şekilde anlatmaya karar vererek bu makaleyi hazırladım.

Öncelikle aşağıdaki ekran görüntüsünde olması gereken ayarları göstereceğim.

Bu ekrana ulaşabilmek için, öncelikle bozuk görünen nesnelerden geçmemiz gerekiyor 🙂

Yukarıdaki ekran görüntüsü, sorunsuz şekilde çalışan Oracle SQL Developer dan.

Şimdi biz sorunlu olan ekran görüntüleriyle ilerleyelim.

Oracle SQL Developer programını çalıştırıyoruz. Program açıldıktan sonra üst tarafta bulunan menülerden Tools a tıklıyoruz ve mouseu görünmeyen menünün üzerinde gezdiriyoruz (biliyorum saçma bir cümle:)) Aşağı yukarı yaptığımız mouse hareketlerinden Prefences yazısına ulaşıyoruz.

Prefences menüsüne girdikten sonra, bizi yine tam olarak görünmeyen nesneler karşılıyor. Hiçbir yere tıklamadan, sağ tarafta bulunan beyaz alanın üstünde mouse gezdirerek “Oracle” yazısına ulaşıyoruz. Buradaki seçeneği “Windows” ile değiştirerek sağ altta gösterdiğim boş (Save) kırmızı alana tıklıyoruz.

Yukarıdaki işlemi tamamladıktan sonra, sizden programı restart etmenizi isteyecek boş bir ekran gelecek. Aşağıdaki görüntüde Kırmızı ile gösterdiğim yere tıklayarak Restart tuşuna basmış olacaksınız.

Kırmızı alan ONAY butonudur.

Tüm bu adımlardan sonra programınız restart edilip açıldığında sorunsuz şekilde kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu sorun genellikle Windows 7 64 Bit, Windows 10 sürümleri arasında görünmektedir.

Sorunlu Nesneler

Sorunsuz Nesneler