Merhaba,
Office 365 ile bugün sizlere Exchange üzerinden mail kullanıcılarının gönderilerindeki uzantıları nasıl engelleyebileceğimizi anlatacağım.

Bunun için öncelikle Office hesabımızdan Admin Panelini açıyoruz.
Ulaştığımız Admin panelinden Exchange menüsüne giriş yaparak, Exchange Admin paneline ulaşıyoruz. Bütün mail kuralları, yönlendirmeleri vb gibi şeylerin yapıldığı ana yer.

Exchange Admin Panelinde yapabileceğimiz bir çok ayar var. Ama biz bunlardan sadece mail’de gönderdiğimiz uzantıların nasıl engellenebileceğine bakacağız. Bunun için ” Mail Flow ” menüsüne giriyoruz. Mail Flow menüsüne tıkladıktan sonra panelin sağında bulunan menüden “Create New Rule” seçeneğini seçerek, oluşturacağımız kuralı ayarlıyoruz.

 

Create New Rule dedikten sonra karşımıza açılan kural sayfasında gerekli adımları aşağıda ki gibi yapıyoruz.
Apply this rule if.. seçeneğini “The sender is located” olarak seçiyoruz ve karşımıza bir pop-up açılıyor. Açılan bu menüde “Inside the organization” seçeneğini seçerek OK diyoruz.

Yukarıdaki adımları tamamladıktan sonra, sayfanın aşağısında bulunan “More Options” a tıklıyoruz.

More options a tıklayarak Daha fazla seçeneğe ulaşmış oluyoruz. Ayrıca "Add condition" butonları da o zaman ortaya çıkmış oluyor.

 

Yukarıda hatırlarsınız “The sender is located” demiştik ve bir kural belirlemiştik. Şimdi bu kurala diyeceğiz ki, sen şu dosya türlerini gönderemezsin. Bunun için “Add condition” butonuna tıklayarak kuralımızı aşağıda ki adımlara göre oluşturuyoruz.

 

Buraya kadar her şey tamam, engellenecek dosya uzantılarımızı belirledik fakat bu dosyalar engellendiğinde bir hata mesajı belirtmeliyiz. Bunun içinde aşağıdaki adımları takip ediyoruz.
“Do the following” menüsü altında Block the message –> Reject the message with the explanation seçeneğini seçerek, açılır menüye açıklamamızı yazıyoruz ve OK diyoruz.

 

Son ve önemli bir adıma geldik. Şirket içerisinde böyle bir kural uygulayacağınız zaman elbetteki kural dışında tutmak isteyeceğiniz kişiler olacaktır. Bunlar Patronlar, Yöneticiler, müdürler gibi kişiler olabilir 🙂 Bunun için aşağıda ki adımda Except if kuralını tanımlayacağız.

Except if menüsü altında “The sender –> in this person ” seçiyoruz ve açılan menüde bu kural dışında kalacak kullanıcıları seçip add diyoruz. İşlem sonunda OK diyoruz.

 

Tüm bu işlemler sonucunda, yaptığımız kural aşağıdaki gibi olmalıdır.