Merhaba,

Bugün dalgınlığıma gelip bilgisayarıma yediğim reklam virüslerinden nova.rambler.ru nun nasıl kaldırılacağını lafı fazla uzatmadan anlatacağım.

Öncelikle bilgisayarımızı ne olur ne olmaz diye AdwCleaner ile taratıp, çıkan sonuçları temizliyoruz.

İndir (Download Now) butonuna basınız.

Tarama işlemi bittikten sonra Chrome da arama ayarlarımızda olağan dışı bir şey var mı kontrol ediyoruz. Varsa siliyoruz.

Adres satırı olan kısma aşağıdaki kodu yazıyoruz ve karşımıza çıkan arama motorlarını kontrol edip sadece google olanı varsayılan yapıp, diğerlerini siliyoruz.

chrome://settings/searchEngines

Aşağıdaki gibi yapıyoruz

Bütün bu işlemlerden sonrada tarayıcımızda ki eklentileri kontrol ediyoruz. Bizim kontrolümüz dışında yüklenmiş bir eklenti var mı diye bakıyoruz? Yok görünecektir  ama aslında var. Orada görünmeyip de fakat biz arama yaptığımızda aramamızı yönlendiren ufak bir reklam virüsü eklentisi var.

Burada ki kontrolümüzü yaptıktan sonra bir sonra ki adıma geçiyoruz.

Bu işlemi bitirdikten sonra Chrome un dosyalarının depolandığı klasöre gitmemiz gerekiyor. Bunun için her işletim sisteminde durum çok azda olsa farklı olabiliyor. Ben Windows 10 kullandığım için bunun üzerinden göstereceğim. Ama windows 8 veya 7’de de durum çok farklı olmayacaktır.

C:\Users\kendi kullanıcı adınız\AppData\Local\Google\Chrome\User Data\Default

yukarıda belirttiğimiz klasöre girdikten sonra, aşağıda kontrol etmemiz gereken 3 tane klasörümüz olacak.

Bunlardan sırasıyla

1-Extension
2-Local Storage
3-Sync Extension Settings

1. Klasörümüzün içini kontrol ediyoruz ve aşağıda göründüğü üzere benim eklentilerim dışında 2 adet eklenti görünüyor. (Siliyoruz)

2. Klasörümüzün içini kontrol ediyoruz ve burada da sildiklerimiz arasından sadece 1 tanesini olduğunu görüyoruz. (Siliyoruz)

3. Klasörümüzü kontrol ediyoruz ve burada 1 adet kullandığımız eklentinin kimliği 1 adette reklam virüsü olarak belirlediğimiz eklentinin kimlik numarası bulunuyor. Bunlardan reklam virüsü olanı siliyoruz. (Chrome kapalı olmalı)
Tüm bu işlemlerin sonunda tarayıcımızı açıp kontrol ediyoruz.