Gaziantep’in o güzel sokakları ve yemeklerinden kendimizi alamazken Nemrut Dağına yolculuk yapmaya karar verdik. Aslında planlı bir gezi olmasına rağmen Nemrut Dağına yapacağımız yolculukta kafamızda “acaba gitmesek mi” gibi düşünceler oluşmaya başladı 🙂 Ama durur muyuz? tabi’ki de yola koyulduk.

Nemrut Dağı tabelasını gördüğümüze bakmayın, Nemrutu bulmak vaktimizi aldı.
Nemrut Dağı tabelasını gördüğümüze bakmayın, Nemrutu bulmak vaktimizi aldı.


Gaziantep’ten Nemrut Dağı 4 saat sürüyor olması size yakınmış hissi vermesin çünkü nemrut dağına ulaşmak kolay olmadı gerçekten. Biz Yandex ve Google Maps’ten konum almamıza rağmen Nemrut Dağına yaklaştıkça nerelerden girmemiz gerektiğini gösteren düzgün bir tabela yoktu. Buna rağmen Nemrutu bulduk tabi 🙂 Adıyaman’dan Nemrut Dağına ulaştığımız bu zorlu yolculukta zirveye çıkmak biraz yorucu oldu. Aracınızla belirli bir noktaya kadar çıkabiliyorsunuz, sonrasında servisler sizi yukarıya çıkarıyor. Tabi servis sizi zirveye kadar çıkarmıyor :)) servisin çıkardığı yerden sonra zirveye merdivenlerden çıkıyorsunuz.

Zirveye vardığınızda güzel bir manzara sizi karşılıyor. Özellikle güneşin batışını izlemek için geldiyseniz harika bir manzara oluşuyor. İsteyen yanında içeceğini de getirebiliyor.

Nemrut Dağında güneş batmadan önce

Nemrut Dağına merdivenlerden çıkarken 2 yol var. Sol taraftaki yoldan giderseniz Batı terasına çıkıyorsunuz, sağ taraftan giderseniz doğu terasına çıkıyorsunuz. Her iki yolunda kendine göre yoruculuğu var. Biz yukarı çıktığımız süre boyunca güneşi görmek istediğimiz için Batı terası merdivenlerini tercih ettik, çünkü doğu terası dağın diğer tarafında kaldığı için güneşi göremiyorsunuz. Sonuç itibariyle her iki yolda yukarıda birleşiyor merak etmeyin 🙂

İnternet kaynaklarına göre; Adıyaman’ın Kahta İlçesi’nde 2150 metre yüksekliğindeki Nemrut Dağı yamaçlarında hükümdarlık yapmış olan Kommagene Kralı I. Antiochos’un tanrılara ve atalarına minnettarlığını göstermek için yaptırdığı mezarı, anıtsal heykelleri ve benzersiz manzarası ile Helenistik Dönemin en görkemli kalıntılarından birisidir.
🎈
Anıtsal heykeller doğu, batı ve kuzey teraslarına yayılmıştır. Doğu terası kutsal merkezdir ve bu nedenle en önemli heykel ve mimari kalıntılar burada bulunmaktadır. İyi korunmuş durumdaki dev heykeller kireçtaşı bloklarından yapılmıştır ve 8-10 metre yüksekliktedir. Varlığı bilinmekle beraber kral mezarı, henüz keşfedilememiştir.

Nemrut Dağına ulaşım için yol tarifleri;
Google Maps & Yandex Maps