Herkese Merhaba,

Gereksinimler
1-) IP Adresi Yenileme Batch File
2-) Realtek Ethernet Güncel Driver (Ethernet Üreticinize Göre Değişir)

Çalıştığım Fabrika’da saha bilgisayarlarından birinde uzun süredir karşılaştığım bir sorunun çözümünü anlatacağım.
Öncelikle soruna gelecek olursak, bilgisayar bir şekilde ethernet kablosu ile bağlandığı zaman Ağ ve Paylaşım Merkezinde “kimliği doğrulanamadı” hatası veriyor.

IP adresi değiştirildi, Ethernet Driver’ı güncellendi, Manuel IP verildi, DNS boşaltıldı ama yok, yine de kimliği doğrulanamadı hatası veriyor. Ama cihaz Wifi üzerinden internete çıkabiliyor.

Kimliği Doğrulanamadı Hatası

Çözümüne gelince;

Gereksinimler kısmından “Realtek Ethernet” driverın son sürümünü indirip sürücünüzü güncelleyin. (Üretici Firmanız farklı ise, o firmanın web sitesinden indirin)

Yukarıdaki gereksinimler kısmından “IP Adresi Yenileme” dosyasını indirin, Wifi Adaptörünü devre dışı bırakın, sadece ethernet adaptörünüz açık kalsın.

Wifi Adaptörü Devre Dışı Bırakıldı

İndirdiğiniz dosyayı çalıştırın, işlemler sırayla yapılacaktır. Komut isteminde bir işlem bittiğinde, diğerine geçmek için “Enter” a basmanız istenecektir. İşlemler tamamen bittiğinde komut istemi ekranı kapanacaktır.

IP adresi yenileme işlemi bitince bilgisayarınızı yeniden başlatın ve düzelmişmi diye kontrol edin. Sorun düzelmemiş ise, manuel IP verin sorunun düzeldiğini göreceksiniz. Daha sonra tekrar “Otomatiğe” çekebilirsiniz.