Evet arkadaşlar, bir çoğumuz iCloud Fotoğraf Arşivini kullanıyoruz. Kimi zaman faydalı yanlarını görüyor, kimi zamanda İnternetimizin olmadığı yerlerde iCloud Fotoğraf Arşivinden fotoğraf açamıyoruz Bkz: iPhone’da En iyi Depolama

Gereksinimler;
1-)Windows için iCloud
2-)Apple Kimlik Bilgileriniz

Windows için iCloud

Bugünki yazımızda iCloud Fotoğraf Arşivinden fotoğraflarımızı indirmeyi anlatacağım. Ben bu yöntemde Apple’ın Windows için hazırlamış olduğu iCloud programını kullandım.

Öncelikle bilgisayarımıza yukarıdaki Gereksinimler kısmından iCloud programını indirip kurun. Kurulum işlemleri bittikten sonra programı çalıştırıp Apple kimliğimiz ile giriş yapın.

Yukarıda girişini tamamladığımız iCloud da, bir kaç ayar yapalım. Amacımız sadece fotoğrafları indirmek olduğu için, fotoğraf haricindeki diğer özellikleri kapatalım.

Fotoğraflar kısmında bulunan “Seçenekler” Menüsüne girelim ve aşağıdaki gibi ayarlayalım. Sebebi ise, yapacağımız işlemin sadece iCloud arşivinden fotoğraf indirmek olması. Ayrıca; Fotoğrafları indirmek istediğiniz alanı “Değiştir” butonuna basarak kendiniz belirleyebilirsiniz.

Buraya kadar her şey tamam, sıra fotoğrafları indirmeye geldi. Fakat 1 iyi 1 de kötü haberim var 🙂
Kötü haber; Eğer fotoğraf arşiviniz çok büyük ise fotoğrafları indirme hazırlığı uzun sürüyor 🙂
İyi haber; Fotoğraf arşiviniz 1000ila 2000 arası bir şey ise 5-10dk ya indirme hazırlığı bitmiş oluyor.

İndirme hazırlığını başlatmak için, bilgisayarımızın sağ alt köşesinde bulunan iCloud simgesine 1 kere tıklayıp “Fotoğraf İndir” diyelim.

Bu aşamadan sonra karşımıza Fotoğraf Arşiviniz hazırlanıyor uyarısı gelecektir. Fotoğraf Arşivi hazırlığı, boyutunuza göre 5ila 10dk da sürebilir. 1 ila 2 günde sürebilir 🙂 Geçen süre zarfında bu işlemi tekrar edin.

Fotoğraflarınız hazır olduğunda size hangi yılları indirmek istediğinizi soran bir pencere gelecek. Yıllarınızı seçip tamam dediğinizde, sizin belirlediğiniz klasöre fotoğraflar inmeye başlayacak.

Güncel : 21 Temmuz 2020

Son zamanlarda yapılan yorumlarda gördüğüm kadarıyla sorun yaşayan arkadaşlar olmuş. Sizlerin yorumlarını dikkate alarak konuyu tekrardan inceledim ve bir sorun yaşamadım. Ama sorun olabileceğini düşündüğüm küçük bir ihtimal üzerinde duracağım.

Daha öncesinde verdiğim iCloud linkinde Windows 10 mağazasından indirim gerçekleşiyordu. Gereksinimler kısmında iCloud Programını indirebileceğiniz direkt bir link ekledim. Kurulumu buradan gerçekleştirip, yukarıdaki adımları yeniden deneyin.

Tekrardan belirtmekte fayda var, arşivinizde bulunan fotoğraf sayısı fazla ise fotoğrafların inmesi veya yılların sıralanması vakit alabilir.

Bununla ilgili sizlere güncel bir video çektim umarım işinize yarar.