Arkadaşlar merhaba, bugün sizlere benimde yaşamış olduğum bir sorunun çözümü anlatacağım. Oldukça kolay olan ve tek aşamadan oluşan bu çözümün sonucu biraz uzun, lakin ben kesin ve net bir sonuca ulaştım, umarım sizlerde olumlu bir çözüme ulaşırsınız.

Not: Harddiski durup dururken uyarı verenler, başka bir bilgisayara takma sonucunda seri bir şekilde bağlantının kopup gelmesi ile uyarı verenler, anlamsız şekilde uyarı verenler, virüs girmesi sonucu uyarı verenler, bunlara benzer uyarı verenler için geçerlidir. Hard diski yanmış, bad sector(bozuk sektör) oluşmuş birisi için yapılabilecek bir şey yoktur 

Öncelikle Biçimlendirme uyarısı veren (Harici, Normal HDD, vb ) harddisk i bilgisayara takıyoruz, bir zaman sonra ekrana biçimlendir uyarısı gelecektir, gelmez ise Bilgisayarıma tıklıyoruz ve orada açılmayan hdd nin sürücü ismini alıyoruz.. Örnek: D: / F: / H: gibi sürücü ismini aldıktan sonra, bilgisayarımız dan komut istemi penceresini açıyoruz.

Windows XP: Başlat / Tüm Programlar / Donatılar, bu pencere altında komut istemini bulacaktırlar. Bulduktan sonra üzerine SAĞ tıklayıp yönetici olarak çalıştır diyoruz, yada nomal olarak çalıştırın bu sizde pek fakr etmiyor.

Windows 7: kullanıcıları BAŞLAT’a tıklayın ve arama kısmına “komut istemi” yazın, bulduktan sonra sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştır deyin.
Windows 8: Kullanıcıları “Mouse”u bilgisayarımızın en alt sol köşesine çektikten sonra, sağ tıklayıp komut istemini yönetici olarak aça tıklayın.

Windows 10: Kullanıcıları “Mouse”u bilgisayarımızın en alt sol köşesine çektikten sonra, sağ tıklayıp komut istemini yönetici olarak aça tıklayın.

Tüm bu işlemlerden sonra açılan komut ekranına sadece şu kodu yazıyoruz chkdsk SÜRÜCÜ İSMİ /f enter basıyoruz o sayfa ile uzun süre işimiz olmuyor. Çünkü işlem uzun sürecektir.

Örnek: chkdsk D: /f

Benim harddiskimin boyutu 640GB olduğu için işlem uzun sürdü. Akşam saat 10 ila 11 arasında başlattım, ertesi gün uyandığımda bilgisayara baktım, işlem başarıyla sonuçlanmıştı. Sizlerden bu işe başlarken sabırla başlamanızı tavsiye ediyorum.

Bu işlemin sonucunda eğer başarılı olursak harddiskimiz açılmış bir vaziyette karşımıza çıkacaktır.