Merhaba,

Bugün ki yazımızda GPO (Group Policy Management) ile domain ortamındaki bilgisayarların masaüstü resmini nasıl değiştireceğimizi anlatacağım.

Öncelikle bu işlemin gerçekleşmesi için mevcut bir domain ortamınızın olması ve bilgisayarlarınızın bu domaine bağlı olması gereklidir. Bu yazıyı okuyorsanız zaten bu kritere sahipsinizdir diye düşünüyorum.

Duvar Kağıdını Domaine bağlı bütün sistemlere Dağıtma

Group Policy Management’ı açalım ve işlem yapmak istediğimiz domain’in üzerine sağ tıklayarak “Create a GPO in this domain, and Link it here..” diyerek Yeni bir Policy oluşturalım.

Group Policy İlke Oluşturma

Policy’imize isim verip OK diyelim.

Group Policy Managment

Daha sonra oluşturduğumuz Policy’i düzenlemek için, üzerine sağ tıklayalım ve Edit diyelim.

Group Policy Managment Edit

Açılan Group Policy Management Editor ile dağıtmak istediğimiz ilkeyi düzenliyoruz. Bizim yapmak istediğimiz işlem kullanıcıların masaüstü resimlerini değiştirmek olduğu için, sırasıyla şu adımları takip ediyoruz.
User Configuration -> Policies -> Administrative Templates -> Desktop -> Desktop

Group Policy Management Editor

Açılan GPO Editor’de 2 kural ile ilgileneceğiz.

  1. Prohibit changes
  2. Desktop Wallpaper

1. Kural, kullanıcıların bizim belirlemiş olduğumuz masaüstü fotoğrafını değiştirmemesi için. Böylelikle bizim iznimiz dışında resim değiştirmenin önüne geçmiş olacağız. Bu kuralı Enabled yapıp OK diyoruz.

GPO Prohibit Changes

2. Kural bizi doğrudan ilgilendiren kısım. Bu kuralda, kullanıcılarımızın masaüstünde görünmesini istediğimiz resmi seçiyoruz. Enabled diyerek ayarlamaları yapalım.
Wallpaper Name: Fotoğrafın konumu
Wallpaper Style: Masaüstü’nde görünmesini istediğiniz ölçekleme

Gerekli ayarlı yaptıktan sonra OK diyerek bu kuralı da aktif ediyoruz.

GPO Desktop Wallpaper

Burada en önemli nokta, fotoğrafın bulunduğu konumun erişilebilir olmasıdır. Aksi takdirde domain ortamında ki bilgisayarlar bu konuma erişemez ise fotoğrafı çekemeyecektir. Domain ortamında bu işler için kullandığınız bir klasör yok ise, oluşturun ve erişim seçeneğini “Everyone” olarak ayarların.

Paylaşılabilir Klasör Oluşturma

Ben bu işlem için DC Serverımın “D” sürücüsüne klasör oluşturdum ve bunu herkese erişilebilir yaptım.

Windows Dosya Paylaşma

Paylaşıma açarken, bu adımı gerçekleştirmeyi unutmayın. Sadece paylaşmak istediğimiz klasörü paylaşıyoruz.

Windows Dosya Paylaşma

Oluşturduğumuz ve hazırladığımız ilkenin aktif olması ve bunu bütün kullanıcılara dağıtmaya zorlamak için aşağıdaki komutu sunucu da çalıştırıyoruz.

gpupdate/force
gpupdate/force

Tüm bu işlemlerden sonra kullanıcılarımızın masa üstündeki fotoğraflar bir süre sonra değişecektir. Bilgisayarlarını yeniden başlatan kullanıcılarda hemen aktif olacaktır.

SONUÇ

Biz bu kuralı oluştururken çalışanlarımızın daha tedbirli ve dikkatli olmaları amacıyla Koronavirüs’ü Riskine Karşı 14 Kural resmini ekledik. Sonuç itibariyle GPO üzerinden dağıttığımız kuralın çalıştığını görmüş olduk.

GPO-Management Policy