Google’ın merakla beklenen yeni Pixel akıllı telefonları bugün yapılan bir tanıtımla duyuruldu. Rakiplerinden donanım tarafında geri kalmayan Google Pixel 4 serisi özellikle kamera tarafında iyileştirmeye gitmiş. Ayrıca Pixel serisi için çıkan sızıntıların da doğru olduğunu lansman sırasında görmüş olduk.

Tasarım ve ekran

Tasarım konusunda şunu söyleyebilirim, Pixel 4 serisi diğer amiral telefonlardan farklı olabilecek bir tasarım dizaynı içermiyor hatta üst çerçevenin kalınlığı birçok kişi tarafından eleştiri konusu olabilir ancak bu çerçevenin altında yer alan sensörler düşünüldüğünde Google’a hak vermek mümkün. Telefonun arka kısmında yer alan kamera modülünün kare şeklinde olması, iPhone 11 Pro ve Pro Max’in kamerasında gördüğümüz bir hamleydi ancak Google’ın bu tasarımı Apple’dan aylar önce duyurduğunu da hatırlatalım.

Materyal olarak, Pixel 4 serisi arkada mat bir camla tamamlanan alüminyum bir çerçeveye sahip. Geçtiğimiz yıl görülen çift tonlu tasarım bu yıl yok ancak yeni Oh So Orange rengi tasarım konusunda temiz bir hava sunuyor. Pixel 4’e baktığımızda tasarımın kötü durmadığını söyleyebiliriz. 

Google Pixel 4 modelinde 5.7 inçlik 2160×1080 piksel çözünürlüğünde OLED ekran bizi karşılıyor. Ekranın çözünürlüğü FHD+ olarak açıklanırken ekran yoğunluğunun da 444 ppi olduğu belirtildi. Bu nedenle ekran-kasa oranı biraz düşük kalıyor. Bunun sebebi ise fazla sayıda sensör yer alması. 90Hz tazeleme hızı ile akıcı görüntüler sağlanıyor. Daha önce bunu OnePlus 7 ve 7T cihazlarda da görmüştük. Öte yandan Pixel 4 XL’ın da ekran yoğunluğunun 533ppi olduğunu söylemeden geçmeyelim

Pixel 4’te arka tarafında parmak izi tarayıcı yok; bunun yerine teknoloji devi parmak izi tarayıcısını ekran içine taşımış durumda. IP68 sertifikasına sahip olduğu belirtilen Pixel 4 serisi, tümüyle suya ve toza dayanıklı olarak geliyor.

Motion Sense

Pixel 4 serisindeki en büyük yenilik , telefonunuzun çeşitli yönlerini kontrol etmenizi sağlayan Motion Sense kullanıcı arayüzüdür. Üst çerçevede yer alan Soli radar sensörleri sayesinde kullanıcılar, artık havada yaptıkları hareketlerle cihazlarını yönetebilecekler. Motion Sense adı verilen yeni çözümde Soli sensörü el hareketlerini milimetrik ölçümlerle ve akıcı olarak algılıyor. El hareketleri ile ekran kapalı iken bile kilit açma, müziği değiştirme, alarm susturma, çağrı cevaplama gibi fonksiyonlar yerine getirilebiliyor. Parmak izi okuyucu olmadığı için biyometrik girişler yüz tanıma ile yapılıyor.

Kamera

Google Pixel 4 ve 4 XL artık resmi: 90Hz, yüz kilidi ve katil kameralar

Eski klasik tasarımın dışına çıkarak kare kamera modülüyle gelen seri, fotoğraf ve video kısmında oldukça iddialı. Kamera tarafında 12.2MP çözünürlüğünde ana kamera ve 16MP çözünürlüğünde telefoto lensli sensör yer alıyor. Sensörler OIS ve Dual Pixel faz algılamalı otomatik odaklama sunuyor. Optik ve elektronik stabilliğin eklendiği cihazlarda süper çözünürlüklü zoom ve Gece Modu gibi oldukça özel özelliklere yer alıyor. Aşağıdan cihazla çekilmiş fotoğraflara göz atabilirsiniz.

Pixel 4 Super-res zoom örnekleri

Soldaki 1x zoom, sağdaki süper çözünürlüklü 8x zoom

Pixel 4 Astrophotography Örnekleri

Performans

Snapdragon 855 yonga setinden gücünü alan cihaz aynı dönem rakiplerinden biraz geri kalacak zira Snapdragon 855+ yonga seti bir adım daha önde. 6GB RAM standart iken depolama 64GB/128GB seçeneklerine sahip. 2.800 mAh bataryayla gelen Pixel 4’ün bu özelliği az gibi görünse de Google, kullanıcıların sorun yaşamayacağını söylüyor. Pixel 4 XL ise 3.700 mAh bir bataryayla geliyor. Her iki cihazda da 18 W hızlı şarj desteği olduğunu ve kablosuz şarjın da kullanılabildiğini ekleyelim.