Gaziantep’e ilk vardığımızda bizi karşılayan şey trafik oldu 🙂 Kalabalık bir şehrin kalabalık bir trafiği. Yaptığımız uzun yolculuğun ardından kendimizi hemen kebapçıya attık malum Gaziantep’te ya kebap yada tatlıya denk geliyorsunuz.

Yemeği yedikten sonra kendimizi toparladık ve gezmek için Gaziantep Bakırcılar Çarşısından başladık. Gaziantep’te gezmeye değer çok yer var ama bunların neredeyse %60-70’i müzelerden oluşuyor. Biz, kalan enerjimizi bakırcılar çarşısına ayırdığımız için başlangıç noktamız orası oldu.

Bakırcılar Çarşısı

Bütün çarşıları gezdikten sonra kendimize konaklama için bir yer bulduk. Tercihimizi tarihi bir konaktan kullandık, 1 günlük konaklama için işimizi fazlasıyla gördü. Sıcak suyu ve televizyonu sorunlu olsa da konağın içi ve odası harikaydı 🙂

Asude Konak

Konakta geçirdiğimiz 1 günün sonunda sabah uyanıp kendimizi antep sokaklarına attık. Tabi’ki de ilk durağımız sabah katmer yemek oldu, Gaziantep’te katmeri sabah kahvaltısı niyetine yerlermiş 🙂 Tatlıyı çok seven biri olarak hemen İnternette araştırdım ve karşıma Zekeriya Usta çıktı, zaten Gaziantep’te katmer denilince genelde Zekeriya Ustayı önerdiler, bizde araştırmalarımız sonucunda Zekeriya Usta’nın yerini bulduk ve katmerini deneyimledik. Hoş bir dükkanı var, sol tarafı oturma yeri, sağ tarafında ise ustaların katmeri yaptığı mutfağı var. Aynı zamanda katmeri yaparken kendinizde izleyebilirsiniz. Merak etmeden durur muyum, gittim baktım tabi 🙂 Bu arada 1 tanesi 2 kişiyi fazlasıyla doyurur. Ben eşimle beraber 1 tane sipariş verdik.

Katmeri çok seven birisi olarak, harika bir katmer yediğimi söylemeden geçemeyeceğim. Antep’e gelip Zekeriya Usta’nın katmerinden yemeden ve Bakırcılar çarşısından baharat almadan dönmeyin sakın 🙂 Harika baharatlar var. Antep’te çok kısıtlı dolaştığımız için daha fazla vakit kaybetmeden asıl görmek istediğimiz yer olan Şanlıurfa’da ki Halfetiye doğru yola koyulduk. Bu arada küçük bir tavsiye, Halfetiyi kesinlikle ziyaret edin 🙂