Kameralar yavaş yavaş akıllı telefonun en önemli parçası haline geldi ve bütçe dostu bir telefon bile artık gün ışığında güzel fotoğraflar çekebiliyor. Ancak, amiral gemisi bir telefon olduğunda gece ışığında çekilen fotoğraflar durumu değiştiriyor. iPhone 11 ve Pro ailesinde bulunan gece modu özelliği karanlık ortamda flash kapalı bir şekildeyken otomatik olarak açılır. Ve bu, eski iPhone’lara da eklenebilecek bir yazılım özelliği gibi gözükse de, durum böyle değil.

Yeni Geniş Kamera

Apple’a göre, gece moduna izin veren şey yeni iphone’ların geniş kamerası. Bu iPhone 11’in ana kamerası ve yeni Ultra geniş kamera ile karıştırılmamalıdır.

Her zamanki gibi, Apple yeni ana kameranın teknik detayları hakkında fazla konuşmadı, ancak şunları söyledi:

İPhone 11 ve iPhone 11 Pro ile yeni bir Geniş kamera sensörü, iPhone’da asla mümkün olmayanı yapmanıza izin vermek için akıllı yazılım ve A13 Bionic ile çalışır: çok daha düşük ışıkta güzel, ayrıntılı görüntüler elde edin.

Deklanşöre dokunduğunuzda, fotoğraf makinesi birden fazla görüntü çekerken, optik görüntü sabitleme lensi sabitler. Sonra kamera yazılımı devreye girer. Hareketleri düzeltmek için görüntüleri hizalar. Çok fazla bulanık olan bölümleri kaldırır ve daha keskin olanlar ile birleştirir. Kontrast da denge sağlama amacıyla ayarlanıyor ve renkler doğal görünecek şekilde işleniyor. Bunu yapmak için de gece modunda peş peşe birkaç kare fotoğraf çekerek en iyi kareyi seçiyor ve işliyor.

Bunların hiçbiri iPhone XS veya X’in yapamayacağı bir şey gibi görünmüyor, bu yüzden …

Neden eski iPhone’lar için Gece Modu yok?

Günümüz çağında yeni kamera özellikleri çoğu zaman sadece en yeni cihazlar için değil, eskiler için de güncellemeler aracılığıyla kullanılabilir hale geliyor. Durum göz önüne alındığında, Google, Gece Görüş modunu Pixel 3 ile birlikte sundu ancak Pixel 2 ve ilk nesil Pixel için de kullanılabilir kıldı.. Farklı donanım nedeniyle bazı küçük performans farklılıkları olsa da Pixel 3a bile bu moda sahip. Aynısı, güncelleme ile düşük ışıklı kamera modu da alan Samsung Note 10 ve S10 serisi için de geçerli. Ancak Apple’ın eski çipleri hala en yüksek performansı sunmasına rağmen, önceki iPhone nesillerine hitap eden Gece Modu hakkında bir kelime söylemedi. Peki ama neden? Bunun için 3 teorimiz var.

Teori 1 : Yeni kamera ve A13 Biyonik işlemci gerçekten bu kadar önemli

Birincisi, en açık neden: Apple’ın eski iPhone’lar hakkında yapabileceği hiçbir şey yok çünkü Gece Modunu etkinleştirmek için gerekli donanıma sahip değiller. Bunun sebebi yeni Geniş Açı kamera ve A13 Biyonik çip. Peki ama gerçekten de öyle mi?

Teori 2 : Apple, kullanıcılarına gece modunun iyi çalışmayacağını düşündüğü için vermek istemiyor

iPhone Gece Modu Özelliği

Apple isterse bir önceki iPhone’lara güncelleme ile gönderilebilecek bir tür yalnızca Gece Modu yazılımı geliştirmesi mümkün. Bununla birlikte, Apple kendi içinde bu testi yapıp bunun iyi fikir olmayacağını düşündüyse, yarı iyi bir özellik sunmaktansa, o yarışta bir atın olmamasının daha iyi olacağına karar vermiş olabilir. .

Eski iPhone’lardan gelen düşük ışıklı resimlerin nasıl göründüğünü biliyoruz. Kullanıcılar gece modu için geliştirilmiş yazılımlar kullanmayı tercih edeceğini düşünüyoruz. 

Teori 3 : Apple, Gece modu için Yeni iPhone almaya teşvik edip eski cihazlara vermiyor

Söz konusu Apple olunca insanları yeni iPhone almaya teşvik etmek için elinden geleni yapacağını düşünüyoruz. Eski iPhone’lara Gece Modu desteğini vermemesi bunu da doğrular nitelikte. Aynı zamanda yeni Geniş Açı kameranın gerçekte olduğundan daha önemli olduğu gösteriliyor. Eğer iPhone 11 incelemesi izlediyseniz o zaman Gece Modunun iPhone 11 nesli ile XS’inki arasındaki çok az önemli farklardan biri olduğunu fark etmişsinizdir..

Sonuçta, hangi teorinin doğru olduğu önemli değil. Gerçek şu ki, eski iPhone’lar Gece Modu alamıyor ve alacak gibi de görünmüyor. Apple’ın dünyasında, apple size ne sunar ise, ona uyarlanırsınız. Gece modu olsun ama fiyatıda uygun olsun isterseniz iPhone 11 tam size göre. Tabi yine de fiyatı uygun değil 🙂

Kaynak: https://www.phonearena.com/news/Why-no-Night-Mode-older-iPhones_id119367