Windows 10 sistemlerinde karşılaşılan bu sorun için elimde neden olduğuna dair net bir sebep yok. Bir gün önce çalışan sistem bir gün sonra açıldığında görev çubuğu kendini yeniler oldu.

Aslında Windows 10 görev çubuğu çalışıyor fakat görev çubuğunda bulunan uygulamaların üzerine gelince masaüstü çöküyor ve kendini yeniliyor. Bu döngü her uygulama simgesinin üzerine geldiğinde kendini tekrarlıyor.

Windows 10 Görev Çubuğu

SORUN
Görev çubuğunda bulunan simgelerin üzerine gelince masaüstü çöküyor ve kendini yeniliyor.

ÇÖZÜM
C dizininde bulunan Windows Klasörünün içinde ki “explorer.exe” yi orijinal’i ile değiştirmek.

Sorunsuz olan explorer.exe dosyasının bir kopyasını masaüstüne hazır ediyoruz. (sorunlu olan explorer.exe ‘i değil)

Windows klasörünün içinde arama kısmına explorer.exe yazıp arıyoruz. Arama sonucunda aynı boyutta olan 2 tane explorer.exe dosyası çıkacak. Bunlardan 1 tanesi Windows dizininde bulunan (hemen altında yazıyor) diğeri de WinSxS klasöründe bulunan. WinSxS klasöründe bulunan explorer.exe yi masaüstüne kopyalayıp hazır edelim.

Windows 10 Explorer.exe Orijinal Konumu

Yukarıda ki işlemi tamamladıktan sonra, bilgisayarımıza geliştiricisi iObit olan Unlocker programını kuruyoruz.
iObit Unlocker 1.1.2 İndir

Kurulum işlemini tamamladıktan sonra Windows dizininde bulunan explorer.exe dosyasının ismini unlocker programı ile değiştiriyoruz.

Windows 10 Explorer.exe Sonlandırma

Değiştirme işleminden sonra masaüstü kaybolacaktır. Bu aşamadan sonra işlemlerimizi Görev Yöneticisi ile halledeceğiz. Kısayolu olan CTRL+SHIFT+ESC tuşlarına basarak Görev Yöneticisini aktif ediyoruz.

Daha sonra masaüstüne kopyaladığımız explorer.exe dosyasını C:\Windows dizinin içine yapıştırıyoruz ve Görev Yöneticisi ile aç diyoruz. Masaüstü sorunsuz bir şekilde gelecek ve uygulama simgelerinin üzerine mouse ile geldiğinizde masaüstü çökmeyecektir.

Windows 10 Explorer.exe