Merhaba,

HP ProLiant DL320e Gen8 serverımızda yaşadığımız The system has lost cooling hatasıyla ilgili sorunun çözümünü inceleyeceğiz.

HP ProLiant DL320e Gen8

Sorun:

Çalışan Windows sisteminde ekrana The system has lost cooling hatası veriyor. Sistem belirli bir süre sonra kendini kapatıyor ya da yeniden başlatıyor.

Neden:

Yapılan araştırmalar ve incelenen LOG kayıtlarında, sorunun Serverın içerisinde bulunan 4 adet fandan 1 tanesinin arızalanması sonucunda sistemin hataya düşmesi.

Çözüm:

Serverı çalıştırdığınızda monitor ekranında sistem size hangi fanda hata olduğunun bilgisini verecektir. Bizim yaşadığımız sorunda 4 numaralı fanın hatalı olduğu bilgisini verdi. Böylece hangi fanda işlem yapmamız gerektiğini bilmiş olduk.

HP ProLiant DL320e Gen8 The system has lost cooling hatası

Burada yapacağımız işlem fanın arızasını gidermek değil, sistemin 4 numaralı fandan almış olduğu hatayı bypass etmek. Bunun için çalışan fandan, çalışmayan fana jumper atıyoruz.

Bu fanlar çift taraflı fan olduğu için, 2 ayrı kablo ile test edeceğiz.

HP ProLiant DL320e Gen8 Fan

Bu yüzden sizleri çok fazla detaya sokmadan neler yapabileceğimize bakalım. Biz fanın içini söktüğümüz için sizlere denemeniz gereken 2 tane kablo söyleyeceğiz.

HP ProLiant DL320e Gen8 Arızalı Fan

Kablolardan 1 tanesi sarı, diğeri ise beyaz. Bu kablolar, her bir sokete bütün olarak takılı fanın içerisinde bulunan 2 adet fan kontrolünü sağlayan kablolardır.

Arızalı kablo renginin hangisi olduğunu bilmiyor iseniz sırayla deneyiniz.

Önce çalışan bir fanın BEYAZ kablo pimine bir tel parçası sokun ve diğer ucunu çalışmayan fanın BEYAZ kablo pimine sokun.

Çalışan fandan, arızalı fana jumper atıldı.

Sistemi çalıştırın ve hata verecek mi kontrol edin. Eğer yine fan hatasıyla karşılaşırsanız bu sefer aynı işlemi SARI kablo ile gerçekleştirin.

Serverınız hatasız bir şekilde açılıyor ise HP Server için Bypass işlemini gerçekleştirdiniz demektir.