Apple’ın 2019 Eylül ayı lansmanını gerçekleştirdiği iPhone 11 ailesi için birde yeni bir teknolojiden bahsetmişti. iOS 13.2 Betasıyla gün yüzüne çıkan bu özellik şimdilik sadece iPhone 11 cihazlarda kullanılabiliyor. İleride diğer cihazlara gelir mi orası henüz bilinmiyor.

Deep Fusion Nedir

Yapay zeka teknolojisinden faydalanan Deep Fusion Arka kameralar henüz deklanşöre dokunduğunuz ancak tam basmadığınız milisaniyelik süre içerisinde 4 adet kısa ve 4 adet de ikincil fotoğraf çekiyor. Deklanşöre basıldığında ise 1 uzun pozlama daha çekiyor ve dokuzuncu uzun pozlama ile birleştirerek çok detaylı fotoğraflar üretebiliyor. Toplamda 9 fotoğraf 1 saniye içerisinde nöral motor tarafından analiz ediliyor ve tüm pikseller taranarak en iyisi seçiliyor. Çok detaylı ve kumlanması en az olan 24 milyon piksellik fotoğraflar ortaya çıkıyor.

https://www.apple.com/newsroom/2019/09/apple-introduces-dual-camera-iphone-11/
https://www.donanimhaber.com/Apple-Deep-Fusion-ile-mobil-fotografcilik-cag-atliyor–114063

Deep Fusion teknolojisi, yeni iPhone’larda bulunan ” A13 Bionic yonga setindeki nöral öğrenme motoru üzerinden sağlanıyor. Bu modda çekilen fotoğraflar, işlemcinin sahip olduğu makine öğrenme yeteneği sayesinde detaylı olarak analiz ediliyor ve bu analizlerin sonucunda ortaya, daha ayrıntılı, daha net ve daha doğal görüntüler çıkıyor.

Deep Fusion teknolojisi ile çekilmiş fotoğraflar

Deep Fusion ve Smart HDR
Deep Fusion örnek
Deep Fusion Karşılaştırma

Apple’ın Deep Fusion teknolojisi iOS 13.2 Betasıyla birlikte kullanıma sunuldu ve sadece iPhone 11 cihazlarında kullanılabiliyor. Eğer sizinde iPhone 11 cihazınız varsa iOS 13.2 Betasına kayıt olup gerekli güncellemeyi yaptıktan sonra kullanabilirsiniz. Dilerseniz iOS 13.2 Beta Nasıl Yüklenir makalemize göz atabilirsiniz.