Herkese merhabalar
Bugün sizlere alışılagelmişin dışında bir konudan bahsedeceğim, bazılarınız belki biliyordur, belkide bu işi Creative Cloud üyeliği olduğu için daha rahat yapıyordur.

Benim anlatacağım ise bu işi Creative Cloud üyeliğimiz olmadan nasıl yapabiliriz.

Bu arada anlatılmak istenen konu hakkında kısa bir özet geçmek istiyorum. Yapacağımız bu işlem hali hazırda masaüstü bilgisayarlarında Adobe Lightroomu kullanıp fotoğraf düzenleyen ve bu fotoğraflara satın aldıkları yada internetten buldukları Presetları uygulayan kullanıcıların, bu işi birde mobilde yapmak istediklerinde nasıl yapacaklarını gösteren bir rehber yazı olacak.  Sizler için uzun ama detaylı olduğunu düşündüğüm bir yazı hazırladım arkadaşlar. Başlayalım :))

SİYAH ZEMİN

Presetları uygulayacağımız siyah zemin

Burada ki siyah zemin presetları uygulamamız açısından çok önemli. Öncelikle bunu indirip bir köşede tutalım, dilerseniz kendiniz de böyle bir siyah zemin oluşturabilirsiniz.

Adobe Lightroom Classic & Lightroom CC

Kullandığınız Adobe Lightroom sürümünü açın ve Üst menüde Library menüsüne tıklayın

İndirdiğiniz yada oluşturduğunuz siyah arka plana sahip resmimizi Lightroom uygulamasının içine sürükleyelim ve Import’a basalım.

Dosyamız Lightroom içerisine aktarıldıktan sonra yine üst menüde bulunan Develop menüsüne tıkladığımızda düzenleme menüsü aktif olmuş olacak.

Sayfanın sol tarafında bulunan Preset menüsü

Presets Uygulama ve Mobil için Dışarıya Aktarma

Beğendiğiniz Presetı seçin ve sağ taraftaki siyah zemin üzerine uygulayın. Siyah zemin üzerinde preset uygulanmıyor sanabilirsiniz bu yüzden sağ tarafta bulunan ” Exposure – Contrast – Highlights ” gibi değerleri kontrol edebilirsiniz.

Seçtiğimiz presetı uyguladıktan sonra siyah zeminin değiştiğini fark edeceksiniz.

Presetı uyguladığımız zemin üzerine sağ tıklayıp Export menüsü altında bulunan Export to DNG i seçiyoruz.

Export to DNG seçtikten sonra Lightroom bize dosyayı nereye kayıt etmek istediğimizi soracak, istediğiniz bir yeri seçtikten sonra “Select Folder” a tıklayın. Sizin kullandığınız Windows sürümü Türkçe ise sizde “Klasörü Seç” yazacaktır. 

Yaptığınız presetı nereye kaydetmek istediğinizi soran pencere

Evet arkadaşlar buraya kadar her şeyi sorunsuz bir şekilde yaptı isek ilk Presetımızı dışarıya çıkartmış olduk. 

Bir başka Presetı dışarıya çıkartmak istediğimizde süreç daha kısa sürecek. Bunun için yapmamız gereken işlem şöyle.
Sağ tarafta değerlerin bulunduğu yerin altında Reset butonu mevcut. Bu butona tıkladıktan sonra uygulamış olduğumuz Presetın değerleri siliniyor. Sol tarafta bulunan Preset menümüzden bir başka Presetı siyah zemin üzerine uygulayıp yukarıda anlattığım Export işlemini tekrar yaparak bu sayede yeni bir Presetsı’ dışarıya aktarmış oluyoruz..

iOS ve Android’de Lightroom CC Presetslarını Kullanma

Hazırlamış olduğumuz Presetsları mobil cihazımıza aktarmak için yapılması gereken adımlar biraz meşakkatli olsa da yapmaya değer olduğunu düşünüyorum. Anlatacağım adımlar iPhone kullandığım için iOS cihaz üzerinden olacak 🙂

İlk olarak hazırlamış olduğumuz Presetları bir bulut hesabımıza aktarmamız gerekiyor. Böylelikle aşağıdaki File Explorer programı üzerinden bulut hesabımıza erişip, yaptığımız Presetı telefonumuzun galerisine kayıt edeceğiz.

FE File Explorer : File Manager

Öncelikle aşağıdaki linkten uygulamamızı telefonumuza indirip kuralım

Kurulumu yaptıysak uygulamayı açalım, sağ üst tarafta bulunan + butonuna tıklayıp açılan sayfadan Google Drive simgesine tıklayalım ve giriş yapalım. Bu programın desteklediği diğer bulut servislerinden birine sahipseniz onu da kullanabilirsiniz.

Sağ üstte ki + simgesinden bulut hesabınızı bağlayabilirsiniz.

Aşağıdaki adımları size yol gösterici olması açısından anlattım. Bu kısım önemli kısımlardan biriydi, burayı başarıyla yaptıysak gerisi ip söküğü gibi gelecektir.

Yaptığım Presetı Google Drive yükledim

Oluşturduğum herhangi bir Presetı açtım

Paylaş butonuna bastım

Son olarak Fotoğrafı Galeriye kayıt ettim

iOS ve Android’deLightroom CC’yi Açalım

Evet arkadaşlar işlemin son aşamasına geldik, zaten buraya kadar başarılı bir şekilde geldiyseniz buradan sonrası da sizi çok zorlayacağını düşünmüyorum 🙂

Lightroom CC uygulamasını açtıktan sonra sizi aşağıdaki gibi bir ekran karşılayacak. Burada sol alt köşedeki işaretlediğim yerden telefonumuza kayıt ettiğimiz .dng uzantılı resmimizi aktarıyoruz ve sırasıyla aşağıdaki işlemleri gerçekleştiriyoruz.

Hazırladığım Presetı içe aktarıyorum

Uzantısı .DNG olması seçme işimizi kolaylaştırıyor.

Bu kısım kafanızı karıştırmasın. Yukarıda ki TİK işaretine basıp onaylıyorum.

Presetı içeriye aktardım

DNG uzantılı dosyayı açtım ve sağ üst köşedeki 3.nokta işaretine basıp “Create Preset” seçeneğini seçtim.

Son aşamaya geldik. Aşağıdaki değerleri ellemiyoruz, üst tarafa Preset İsmini yazıp kayıt ediyorum.

Lightroom Presetlarımızı Kontrol Edelim

Yazının bu kısmına kadar geldiyseniz her şeyin yolunda gittiğini varsayıyorum 🙂 Yazı biraz uzun gibi görünebilir ama aslında çok kısa süren bir işlem. Ben her aşamasını sizlere gösterip, bir yanlış yapmanızı istemediğim için yazı biraz uzadı 🙂 Gelip şimdi yaptığımız bu adımların meyvesini kontrol edelim 🙂

Filtre uygulamak istediğimiz herhangi bir fotoğrafımızı, Presetı içeriye aktardığımız yöntemle yine içeriye aktaralım ve aşağıdaki adımlarda anlattığım şekilde kontrol edelim.

Alt menüde en sağ köşede bulunan Presetı açıyorum

Preset menüsü içerisinde ” Color ” a tıklıyorum.

User Presets seçiyorum

User Presets menüsü altında, daha önce oluşturduğum ve size anlatırken oluşturduğum “Preset İsmi” adlı dosyayı gördük

Yukarıdaki kontrollerimizi de başarılı bir şekilde yaptıysak işlem başarıyla tamam demektir. Umarım sizlerde başarılı bir şekilde bu işlemi gerçekleştirebilir ve bu sayede Adobe Lightroomu bilgisayarda kullandığınız gibi, telefonunuzda da kullanabilirsiniz.